Bywa tak, że wśród osób prowadzących taki sam styl życia i mających podobne warunki, jedni są bardziej podatni na alkohol a inni mniej. Czasem nawet imprezują razem, jednak to tylko jedna strona zmierza w kierunku nałogu. Jest sporo czynników które mają na to wpływ, a jednym z najważniejszych jest wewnętrzne uwarunkowanie. Po czym poznać osobowość nałogowca?
Strach przed życiem
Jedną z naczelnych cech, jaką wyróżnia się u osobowości bardziej skłonnej do nałogów jest zbyt duża ostrożność w podejmowaniu decyzji dotyczących codziennego życia. Cierpią na nią zwłaszcza osoby chorujące na depresję czy stany lękowe. W tym przypadku częściej taka sytuacja dotyczy kobiet niż mężczyzn. Nie jest tajemnicą, że alkohol w pewnym stężeniu sprawia, że zyskujemy pewność siebie i podnosi się samoocena. Ten stan wykorzystują właśnie te osoby, aby zagłuszyć w sobie uczucie samotności, lęku czy przygnębienia.
Zobacz też: Wiecznie się zamartwiasz? Przekonaj się jak wyjść ze spirali myśli!
Po czym poznać osobowość nałogowca? – impulsywność
Takie osoby bardzo często podejmują decyzje pod wpływem chwili. Mają również niebywałą skłonność do gwałtownych reakcji, niekoniecznie mając czyste intencje względem drugiej osoby. Rzadko myślą o konsekwencjach swoich działań, często zrzucając je na inne osoby.
Żyją po to, aby poczuć zastrzyk adrenaliny i jechać na nim jak najdłużej. Dla nich nie jest problemem eksperymentowanie z narkotykami czy różnymi nowymi, niekoniecznie legalnymi zachowaniami. Uzależnienie od tego jest tylko kwestią czasu. Potem niezwykle trudno jest wyjść ze szponów nałogu, a w wielu przypadkach jest to zwyczajnie niemożliwe.
Problem ze stresem
Umiejętność radzenia sobie ze stresem to bardzo ważna cecha charakteru, której uczymy się praktycznie przez całe życie. Stres w rozsądnych dawkach jest czymś, co pojawia się w naszym życiu codziennie. Jednak gdy tracimy umiejętność realnej oceny sytuacji i popadamy przez to w przygnębienie, może pojawić się problem. To uczucie wypalenia, pustki i niezadowolenia z siebie, często jest przekuwane właśnie na popadnięcie w nałogi.
Skłonność do unikania sytuacji konfliktowych i stresogennych może w dużym stopniu pchać w stronę nałogu. Alkohol czy substancje odurzające mogą na chwilę pomóc w zapomnieniu o wszystkich problemach, jednak jest to rozwiązanie krótkotrwałe. Jeżeli czujesz wypalenie zawodowe albo też nie masz realnej chęci do stawienia czoła swoim problemom, porozmawiaj o tym ze specjalistą. Psycholog z pewnością nakieruje cię na właściwe rozwiązania, bez konieczności sięgania po używki.
Zaprzeczanie
Po czym poznać osobowość nałogowca? Zwyczajnie odrzuca wszystko co złe a dotyczy jego osoby. Dlatego też będzie zaprzeczał, jakoby ma jakieś problemy, musi poradzić sobie z czymś albo też, że swoim działaniem wyrządziły komuś krzywdę. Będą cały czas utrzymywać, że inni mają problem, ale on sam nie.
Ryzyko popadnięcia w szpony nałogu
W modelowym, akademickim założeniu, to właśnie te cechy osobowości wpływają na większą skłonność do nałogu. Warto jednak pamiętać, że ludzkie psyche to swoisty miks wielu rodzai osobowości, które uaktywniają się właśnie przez konkretne sytuacje czy czynniki niezależne. Co ciekawe, geny nie do końca odpowiadają za skłonność do nałogu.
Sprawdź też: Palacze odporni na raka płuc. Jak to się dzieje?
Mają one pewien wpływ na zwiększenie ryzyka pojawienia się uzależnienia, jednak nie jest tego stałym wyznacznikiem. O wiele silniejszymi czynnikami są choroby psychiczne, takie jak depresja, albo silnie uzależnione środowisko, w którym żyjemy. Dlatego zrzucanie odpowiedzialności za swoje nałogi na biologiczne aspekty, takie jak geny, jest zupełnie niepoparte tezami naukowymi.